DİNBİRSEN Kıyafet Yönetmeliği’ni Protesto Ettiklerini Söyledi

Din –Bir-Sen KAHRAMANMARAŞ İl başkanı Kazım Ardıç Milli Eğitim Bakanlığı’nın Kılık Kıyafet Yönetmeliği’ni protesto ettiklerini söyledi.

DİNBİRSEN Kıyafet Yönetmeliği’ni Protesto Ettiklerini Söyledi

 

 

   Ardıç;. okula başı açık gidileceği şeklinde bir ayrım yapılmasının imam hatip öğrencilerinin bir çeşit ruhban, diğer okul öğrencilerinin ise laik kabul edildiğini gösterdiğini savundu.

 

     

     ‘Başı açık olacak’ ibaresinin çıkarılmasını istediler

   ''Bu yönetmelikten en çok muzdarip olmuş bir hükümet ve üyelerinin kendi elleriyle bu zulmün tescillenmesi bizleri derinden üzmüştür'' diyen Ardıç, şöyle konuştu:

''Bu yönetmelik Müslümanları ve yılların mağdurlarını sevindirmemiştir. Bizler buradan hükümete, meclise ve MEB'e sesleniyoruz. Bu yönetmelik çözüm değildir. Çözüm, yüzde 99'u Müslüman olan halkın talepleri doğrultusunda yapılacak yasal düzenlemeleri yaparak gerçekleşir. Bu bağlamda, daha yeni olan yönetmeliğin yeni mağduriyetlere sebep olmadan biran önce geri çekilerek yeniden düzenlenmesi, 'başı açık olacak' ibaresinin çıkarılmasını talep ediyoruz.''

 

      İmam Hatipliler ‘Ruhban’

    Din-Bir-Sen Kahramanmaraş İl Başkanı Kazım Ardıç düzenlenen basın açıklamasında, yönetmelik ile imam hatip liselerinde öğrencilerin başlarını örtebileceği ama, diğer okullarda okula başı açık gidileceği şeklinde bir ayrım yapılmasının imam hatip öğrencilerinin bir çeşit ruhban, diğer okul öğrencilerinin ise laik kabul edildiğini gösterdiğini savundu.

 

    Böyle bir yaklaşımı ucube olarak değerlendirdiklerini kaydeden Ardıç, ''Bu yaklaşım saçma olmanın yanında her 2 kesime de haksızlıktır. Ne imam hatip öğrencileri rahibe ne de diğer okul öğrencileri laiktir. Bizleri böyle bir tercihe zorlanmasını kabul etmiyoruz. Geri adım atılmasını bekliyoruz. Bakan Ömer Dinçer yönetmeliği özgürlükçü olduğunu söylüyor. Başörtüsü yasağı yönetmelikte durduğu sürece bu nasıl özgürlükçü olabilir-'' dedi.