Doğan: 12 Eylül 2010 Tarihi Demokrasiye Açılan Bir Kapıdır

Kahramanmaraş Baro Başkanı Metin Doğan, "12 Eylül 2010 tarihi demokrasiye açılan bir kapıdır" dedi.

Doğan: 12 Eylül 2010 Tarihi Demokrasiye Açılan Bir Kapıdır

Doğan, 12 Eylül 1980 askeri darbesinin 31. yıldönümünü ve geçen yıl aynı tarihte yapılan anayasa değişikliği referandumunu değerlendirdi. Türkiye'nin artık darbeler dönemini geride bırakmak zorunda olduğunu ifade eden Doğan, ilerleyen yıllarda 12 Eylül 1980'in bir anlam ifade etmediği, zihinlerin yenilendiği bir ülke haline geleceğini söyledi.
Demokratikleşme yolunda atılan adımların da hızla devam ettiğine dikkat çeken Doğan, "İnşallah katılımcı, tüm halk kesimlerini kapsayan, yeni, modern bir anayasayla birlikte ülkemiz daha demokratik, batı standartlarına kavuşmuş bir ülke haline gelecektir. İnşallah gelecek günlerin, gelecek nesillerin militarizmin, vesayetçi anlayışın olmadığı, oluşmadığı bir ülkeyle tanışmaları, bir ülkede yaşamaları, dileğiyle bir daha bu günlerin yaşanmamasını temenni ediyorum" diye konuştu.
12 Eylül referandumunun da eksik yanlarına rağmen, yeni bir anayasa oluşturulması, yeni anayasa karşı duran çeşitli kurumların yapısının değişmesi adına da büyük anlam ifade ettiğini belirten Doğan, "Bu anlamda 12 eylül 2010 tarihi demokrasiye açılan bir kapıdır" dedi. Yeni anayasayla birlikte bu tarihin daha da perçinleneceğini vurgulayan Doğan, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bizim temennimiz tabi 12 Eylül tarihinin bundan 10 yıl, 20 yıl sonra, 50 yıl sonra artık 12 Eylül darbesinin hatırlanmadığı bir dönem olması. Bu da ancak şöyle olur. Geçmişte hatırlarsınız kuyruklar vardı. Ama şimdi yeni nesil bir benzin kuyruğu dendiğinde aklına hiçbir şey gelmiyor. Türkiye demokratikleşirse 12 Eylül 1980 dendiğinde de gençlerin aklına hiçbir şey gelmeyecek. Ama militarist vesayetçi anlayış devam ederse, onlarında maalesef 12 Eylül dendiğinde aklına darbe gelecek. İnşallah bir daha ne
12 Eylül, ne 28 Şubat, ne de 27 Nisan e-muhtıra gibi anormal durumların, hiçbir demokratik ülkede yaşanmayacak durumların Türkiye'de de yaşanmayacağını ümit ediyorum."