Kahramanmaraş’lı Genç Dağcıların Erciyes Çıkartması

Dağcılık il temsilciliği bünyesinde organize edilen Erciyes dağı zirve tırmanışı ile ilgili açıklama yapan,

Kahramanmaraş’lı Genç Dağcıların Erciyes Çıkartması

 

Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Alihsan KABAKCI, “Kahramanmaraş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz, Dağcılık İl Temsilciliği 2012 yılı faaliyet programında yer alan Erciyes zirve tırmanışı, 7 – 8 - 9 Eylül 2012 tarihlerinde yapıldı. Tırmanışın ekip liderliğini, İl Temsilcisi ve KADAK Başkanı Sait KILIÇSALLAYAN yaparken, tırmanışa, yaşları 13 ile 15 arasında değişen dağcılarımızdan 7 kişilik ekip katıldı.

 

Genç dağcılar, ilk gün 3000 metre’ye çıkıp buraya kamp kurdular. Geceyi burada geçiren dağcılar, ertesi gün sabah 05:00 sıralarında kalkarak, kahvaltı sonrası tırmanışa başladılar.

 

Zirve yolunda bulunulan bu ortam, yüksek seviyeden düşen kayalardan dolayı tehlikeli bilinir ki, rakım itibariyle olan soğuk havada eklendiğinde, azami dikkat edilmesi gereken tehlikeli ortamı oluşturmaktadır…

 

Tüm bu şartlar dahilinde de olsa, tecrübeli dağcı Sait KILIÇSALLAYAN, ekibini en emniyetli ve adrenalin hislerinin yoğun olarak yaşandığı rotadan, zirve yoluna yönlendirdi.

 

Zirve’ye tırmanış yolunda, Kahramanmaraş ekibine, 3 kişilik Niğde ekibi de dahil oldu. Ekip lideri Sait KILIÇSALLAYAN, Erciyes’e pek bilinmeyen, zor fakat en emniyetli ama adrenalin duygusu dolu rotadan, Hörgüç kaya rotasından tırmandırarak, 1. zirveye, sonrada 2. zirveye ulaştılar.

 

3917 metre’lik Erciyes’in zirvesine ilk defa tırmanan ve ekip liderlerinin öncülüğünde başarılı olan Kahramanmaraş’lı genç dağcılar, zirvede şanlı bayrağımızı dalgalandırıp zirve defterine duygularını yazdılar. Aslında bu arkadaşlar, zirve defterine not yazmadılar. Gelecek zaman, onları kayıt altına aldı.

 

İl Temsilcimiz ve Ekip Lideri Sait KILIÇSALLAYAN’ı, zirve yapan 7 gencimizi tebrik ediyorum. Bölgenin en yüksek dağı olan 3917 metre yüksekliğindeki Erciyes zirvesini, gençlerimizle fethettik çok mutluyuz. Şanlı bayrağımızı en yüksek zirvede dalgalandırdık. Guruluyuz. 

 

Bu vesile ile, dağcılık sporuna meraklı tüm gençlerimizi Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğümüz bünyesine ve KADAK’a bekliyorum. Genç dağcılarımıza da nice zirveler diliyorum” dedi.