Konut Alımında, Sitelerdeki Daireler tercih Ediliyor

Konut Alımında, Sitelerdeki Daireler tercih Ediliyor

Konut Alımında, Sitelerdeki Daireler tercih Ediliyor

Kahramanmaraş Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Salih İnalbars,  emlak ve inşaat sektöründe, kurumsallaşmayan firmaların zamanla piyasadan çekilmek zorunda kalacaklarını söyledi.
   Kahramanmaraş’ta son dönemlerde müşterilerin talep ve tercihlerinin daha çok konfora yönelik olduğunu belirten Salih İnalbars şunları söyledi: “Müşteriler artık uyandı. Konut alımında; semt, yeni bina, doğalgaz, ısı yalıtımları, çelik kapı, krom merdiven ve balkon demirlikleri, tapuların sorunsuz olması gibi kriterlere dikkat ediyor.
    En önemlisi de site konseptinde yapılan daireler, güvenlik gibi nedenlerden, müşteriler tarafından daha çok tercih ediliyor.
   Müşteriler en çok 3 oda, 1 salon olan daireleri talep ediyor. İkinci sırada  4 oda, 1 salon olanlar geliyor. Daha küçük olan daireleri de öğrenciler ve yalnız yaşayanlar tercih etmektedirler.”
           

      FİYATLAR 85 BİN TL’DEN BAŞLIYOR
   Kahramanmaraş’ta konut fiyatlarının bir çok şehre göre uygun olduğunu dile getiren Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı İnalbars şunları söyledi:  “Yaklaşık 150-160 m2 olan 3+1 şeklindeki dairelerin fiyatları 85 Bin ile 115 Bin TL arasında oynamaktadır. Daha büyük olan 4+1 şeklindeki dairlerin fiyatları da 100 TL’den başlayıp 300 Bin TL’ye kadar çıkmaktadır.  Dairelerin kaliteli olmasına, bulunduğu yere ve büyüklüğüne göre fiyatlar esneklik göstermektedir.
                   

     KURUMSALLAŞANLAR İŞ YAPIYOR
   Son iki yılı değerlendirecek olursak;  her müteahhidin aynı şekilde satış yapıp nemalandığı söylenemez. Yani yeterli sermayesi olan, hızlı yapabilen, taahhüt ettiği sürede teslimat yapabilenler daha kısa sürede satış yapabilmektedir. Müşteri, müteahhitleri dışarıdan izliyor. Nasıl yapıyor, nasıl bir işçilikle yapıyor, bunları izliyor. Yavaş ilerleyen inşaatlarda konutların satışları da yavaş olur. Kısacası, kurumsallaşan firmalar, bu sektörde sağlam adımlarla ilerliyor.
Bu durum, bizim piyasamıza da, ister istemez, sirayet ediyor. Sırtını sadece üyelere dayayıp onlardan gelecek aidatları bekleyenler bu piyasadan yavaş yavaş siliniyor.
   Daha da geriye gidip son 5 yılı değerlendirecek olursak; müşteriler daha çok 3+1 dairelere yöneldiği için, son zamanlarda konut üretenler de bu talebi göz önünde bulunduruyor.
 2012 yılından da umutluyuz. Konut üretimi arttıkça, yenilere rağbet olunca fiyatlar da uygun hale geldi. Kahramanmaraş’ta, diğer şehirlere göre konut fiyatları oldukça uygundur.
   Önümüzdeki süreçte emlak piyasası, müteahhitlikte zayıf kapitallere yer yok. Müşteri her şeyi didik didik inceliyor. İnşaat aşamasından sonuna kadar araştırıp ondan sonra kanaat getirirse yatırım yapıyor. Tam olarak kurumsallaşmış olanlar iş yapabilecek. İşin ehli olmayan ve öz sermayesi olmayanlar bu piyasada yer bulamazlar.
    Emlakçı olarak  bizler, satışlarımızın her zaman arkasındayız. Biz müşteriden daha fazla, müşteriyi düşünüyoruz. Müşterinin de bu bilinçte olmasını istiyoruz. Gidişat da bu yöndedir. Bu da bizi umutlandırıyor. Sözleşmeleri sağlam yaparız.
Bankaların bize karşı tutumu gayet iyi. Özel indirimler yapıyorlar. Bundan dolayı da müşteri konut alımında, profesyonel çalışan emlak müşavirlerini tercih ettiği zaman, kendisi, en azından, mağdur olmaktan kurtuluyor.
Bu sektörde, 10 yıl öncesine göre çok şey değişti. Dernek olarak örgütlendikçe, pazar payımızı da, bu paralelde arttırabiliyoruz.”