Özbolat: İktidara Çok Yakınız

12 Haziran genel seçimlerine sayılı günler kala CHP 1.sıra milletvekili adayı Durdu Özbolat çarpıcı açıklamalar yaptı.

Özbolat: İktidara Çok Yakınız

İktidara çok yakın olduklarını söyleyen Özbolat; ''Seçimlere kısa bir süre kaldı. 20 gün sonra Türkiye'nin kaderini belirleyecek bir seçim yaşayacağız. 25 yıldan bu yana siyasetin içindeyim. Birçok seçim atlattım, bu dördüncü seçimim ve hiç bu kadar iktidara yakın olduğumuzu görmedim'' dedi.

Ziyaretlerine ara vermeden devam eden ve esnafla bir arada olan Özbolat, ''Pazar esnafı gerçekten hayat mücadelesi veren insanlarıdır. Pazar esnafının sorunları var. Kışın soğukta, yazın sıcakta vatandaşlara ucuz sebze meyve satarak hem vatandaşın mutfağına katkıda bulunuyor, hem de piyasayı dengeliyor. Ama kazançlarına baktığımız zamanda çok fazla bir şey yok. Kazananlar her zaman aradaki aracılar, tefeciler'' dedi.

Ekonominin sadece sıcak parayla döndüğünü vurgulayan Özbolat, şöyle konuştu:
''9 yıl boyunca iktidar olan AKP ayrıca yerel yönetimlerde de iktidardı. Başta işsizlik olmak üzere, hiçbir konuda yatırım yapmayarak, sadece yandaşlarına çıkar sağlayarak yandaşlarını koruyan bir parti haline geldi.”

İyi eğitimli toplumların ekonomilerinde iyiye gidiş olacağı belirten Özbolat, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Eğitim, devletin en fazla kaynak ayırması gereken konuların başında olması gerekir. Ülkemizde eğitimdeki en önemli sorunların başında öğretmenlerimizin yaşadığı sorunlar gelmektedir. Ancak öğretmenlerin sorunları top yekün eğitimi olumsuz etkilemektedir. Her şeyden önce ülkemizde öğretmen sayısı yetersizdir. Üstelik yüz binlerce öğretmen adayı boşta gezerken atamasını beklerken bu sorunun yaşanması oldukça gariptir. Öğretmenlerin istihdamının parçalı yapısı da ayrı bir sorundur. Öğretmenlik kariyer mesleği olarak düşünülmeli ve ona göre düzenlemeler yapılmalıdır. Eğitim sorularının en başında gelen başka bir durum ise fiziki alt yapı ve donanım eksikliğidir. Devlet bu konuda özel önlemler almak zorundadır.''

Meslek liselilerin yaşadığı sorunları anlatan Özbolat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Meslek liseleri katsayı sorununa kurban edilmemelidir. Yaygın olan öğretim kurumu düz liseler değil teknik liseler olması gerekmektedir. Ülkede iş sahasının en büyük eksikliklerinden birinin ara eleman eksikliğidir. Ara eleman eksikliği giderildiğinde ülkemizde uzmanlaşma artacak ve istihdamın artması sağlanacaktır. Bunun yanında meslek lisesi sorunu İmam Hatip Lisesi sorunundan soyutlanmalı ve tüm sistemin düzenlenmesi yoluna gidilmelidir.''