Suriyeli Sığınmacılarla İlgili Olumsuz Söylentilere İnanmayın

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe 03 Eylül 2012 Pazartesi günü saat 14.00’da basın toplantısı yaparak Suriye’den ülkemize sığınan mültecilerle ilgili olarak son günlerde basında yer alan olumsuz söylenti haberleri konusunda bilgilendirmede bulundu.

Suriyeli Sığınmacılarla İlgili Olumsuz Söylentilere İnanmayın

 

     Vali Şükrü Kocatepe şöyle devam etti: “Komşu ülke Suriye’ deki problem nedeniyle hem sınır illerimize hem de Kahramanmaraş’ a Suriye’ den göç eden mülteciler gelmektedir. 

     Ağustos ayı başından itibaren ilimize gelen Suriyelilerin sayısı 7749’dur. Bu mülteciler Çadırkent inşaatı devam ettiği için bugüne kadar okullarımızın pansiyonlarında iskân edildi. Son gelen mülteciler okul pansiyonlarımız dolduğu için dershanelere alındı. Bu süre zarfında inşaatına başlanan Çadırkent çalışmaları geceli-gündüzlü devam ederek tamamlanma aşamasına geldi.

     Bugün bir mahalleye mültecileri almaya başlıyoruz. Çadırkent’e yerleştirilecek 7749 Mültecinin 1219’u erkek, 1675’i kadın, 2328’i kız çocuğu, 2527’si erkek çocuğudur. İlimizde bulunan 7749 mültecinin yüzde 85’i kadın ve çocuklardan oluşmaktadır. 

     Mültecilerin ilimize gelmeye başladığı Ağustos ayının başından itibaren Emniyetimize intikal eden tek bir olay yoktur. Basında yer alan bazı haberlerin bizi mültecilerle karşı karşıya getirerek mültecilere karşı bir tavır alınmasını sağlayarak onların burada rahat etmemesi ve buralarda barındırılmaması konusunda bir kamuoyu oluşturulmasını sağlamak çabasına dayalı olduğunu düşünüyoruz.

     Önyargılı olarak, tamamen söylentiye dayalı olarak, bir tedirginlik ortamı varmış gibi söylentilerin dolaşması şahsen bizi üzüyor, birazda mültecilere karşı bizi mahçup ediyor. Mülteciler gördükleri zülüm karşısında bize sığınan insanlar, memleketinde yaşama şansını kaybetmiş canlarını kurtarmak için silahtan, mermiden, bombadan kaçarak bizden yardım istemiş insanlar. Bizim şuan itibariyle yapmamız gereken, yüzde 85’i kadın ve çocuklardan oluşan bu insanları tanrı misafiri olarak görmektir.

     Çadırkent içerisinde özel güvenlik teşkilatı kurulmuştur, Emniyet Genel Müdürlüğünün desteğiyle diğer illerden de takviye alınarak her türlü güvenlik önlemi alınmıştır. Kahramanmaraşlı hemşerilerimizin rahat olmasını ve gerçeğe dayanmayan söylentilere kulak asmamalarını dilerim.”