Tarihi Ticaret Bölgesi Yenileniyor

Kahramanmaraş Belediyesi’nin yapısal kirliliği sona erdirecek proje uygulamaları, tarihi han ile konakların restorasyonu ve son olarakta tarihi ticaret bölgesindeki çarşılar ile devam ediyor.

Tarihi Ticaret Bölgesi Yenileniyor

 

   Farlı medeniyetlere beşiklik etmiş, kültür zenginliğiyle Kahramanmaraş tarihi ticaret bölgesi Anadolu’nun en eski ve en büyük ticaret bölgelerinden biri. Kahramanmaraş Belediyesi, devam eden yapısal kirliliği sona erdirecek çalışmalar ile tarihi ticaret bölgesinin eski ihtişamlı günlerine döndürülmesini amaçlıyor.

 

   Tarihi ticaret bölgesinde yenileme çalışmalarının hızla devam ettiğini söyleyen Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, "Tarihi Ticaret Bölgesi olarak adlandırdığımız Maraş çarşılarını eski ve kötü görünümlerinden kurtarıyoruz. Her ne kadar yeni merkezler yeni ticaret merkezleri doğmuş olsa da bu çarşılar, şehrimizin hala en önemli ticaret alanlarından biridir” dedi. Tarihi ticaret bölgesinin tüm güzelliğiyle yeniden parlayacağına inandığını belirten Başkan Mustafa Poyraz, tarihi kimliği zarar gören çarşılar ile çevresindeki tarihi han, konakların yürütülecek yenileme çalışmaları sonucunda güzel ve estetik bir görünüme kavuşacağını vurguladı.Devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili teknik bilgiler veren belediye yetkilileri ise yaptıkları açıklamada: “Kurtuluş Mahallesi Kentsel Sit ve Yenileme Alanında yer alan çarşılarımızda; “Tarihi Maraş Çarşıları Cephe İyileştirme Kentsel Tasarım ve Alt Yapı Projesi Uygulamasına”;Maraş Çarşısı(Suk-ı Maraş)-Belediye Çarşısı, Bakırcı-Semerci Çarşısı, Saraçhane Çarşısı ve Mazman-Kazzaz Çarşılarında başlanmış olup çalışmalar hızlı bir şekilde devam etmektedir. Çarşı esnaflarının ve vatandaşların gün içerisindeki çalışma ve hareketlerini engellememek için mesai saatleri dışında devam eden çalışmalarda şu ana kadar; Belediye Çarşısında müellif firma tarafından iskelenin kurum aşamalarına devam edilmekle birlikte iş yerlerinin cephelerindeki tabela, klima motorları ve çalışmaya engel teşkil eden tüm elemanların sökümü yapılmaktadır. Cephelerdeki tabela ve klima motorları gibi elemanların sökümü aşamasında mülkiyet sahipleri bilgilendirilmekte ve onun bilgisi ve isterse gözetimi dahilinde söküm işlemleri sonuçlandırılmaktadır. Diğer bir çarşı olan ve Kapalıçarşı’nın doğusunda yer alan, Belediye Çarşısı, Kazazlar Çarşısı ve Kapalıçarşı ile bağlantısı olan Mazmanlar Çarşısının müellif firmaya teslimi yapıldıktan sonra söküm işlerine başlanmıştır. Yaklaşık 8.50 m genişliğinde ve 46 m uzunluğundaki çarşıda yer alan iş yerlerinin cephelerinde yer alan ve uygulama aşamasında çalışmalara engel oluşturacak elemanların sökümüne başlanmış olup iş yerleri önündeki tenteler kaldırılmaktadır. Restorasyon uygulamasına temel teşkil etmek üzere başlanan Maraş Çarşısı(Suk-ı Maraş)-Belediye Çarşısı, Bakırcı-Semerci Çarşısı, Mazman-Kazzaz Çarşılarının ve Cumhuriyet Hanın Atatürk Bulvarına bağlanan bölümünün de dahil olduğu alanda alt yapı kapsamındaki içme suyu, kanalizasyon ve yağmurlama hatları komple yenilenerek iş yerleriyle bağlantıları tamamlanmış olup Saraçhane Çarşısında çalışmalar devam etmektedir. Ayrıca yangın emniyetine karşı hidrant şebekeleri de çekilecektir. Bununla birlikte Telekom çalışmaları da en kısa zamanda tamamlanacaktır. Bu sistem üzerine Akedaş ise çalışmaların sonuna doğru uygulamaya başlayacaktır.” dedi.