Konut Kredisi Çekme Oranı Yüzde 45 e Kadar Düşüyor

Konut alacak olan ve satacak olanları sıkıntılı günler kapıda bekliyor. Şuan 1000 TL kredi kullanacak olan 750 tl taksite kadar kredi alabilirken ilerleyen günlerde bu oran 450 tl ye düşecek. 100 bin tl kredi ile ev alacak olan kişi 45 bin tl kredi kullanabilecek. Yüksek maliyetli konut satacak olanlar ise kredi kullanılamadığı için konutlar satılamayacak ve konut fiyatları yüzde 15- ile Yüzde 20 arası düşüş yaşanması bekleniyor.

Konut Kredisi Çekme Oranı Yüzde 45 e Kadar Düşüyor

Aylık geliriniz konut kredisi sürecinizi etkileyecek ilk faktörlerin başında geliyor. Kazandığınız gelir ve bu gelirin ödeyeceğiniz taksitlere oranı ise belirleyici nokta. Konut kredisi kullanarak hayalindeki eve ulaşmak isteyen tüketicilerin bu durumda bilmesi gereken bazı önemli başlıklar bulunuyor.

       Aylık Gelirinizi Beyan Ederken Hanehalkını Unutmayın

 

        Kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması gelirinize ve kredi skorunuza bağlıdır. Geliriniz eğer kullanmak istediğiniz kredi miktarı için yeterliyse problem yok, ancak bazı vakalarda gelir yeterli olmayabiliyor.  Bunun için hanehalkının gelirini mutlaka hesaba katın. Annenizin, eşinizin, babanızın gelirini de ekleyerek bir gelir beyanında bulunursanız kredi kullanma ihtimaliniz artacaktır.

 

       İlgili Rehber: Ek Gelir Beyan Ederken ve Kefil Gösterirken Aranan Şartlar

 Taksit-Maaş Oranı: Yüzde 45

       Bankaya gelirinizi beyan ederken kullanacağınız kredinin taksitlerini de hesaba katmalısınız. Bunun için önceden kredi araştırmanızı dikkatlice yapmalı, uzman danışmanlardan yardım almalısınız. Yeni düzenlemeler ile artık maaşınızın sadece Yüzde 45-50’sini kredi taksitlerine ayırabiliyorsunuz. Örneğin bankaya gelirinizi 1000TL olarak beyan ettiniz. Kullanacağınız kredideki aylık taksitlerin de maksimum 450-500 TL  civarında olacağını unutmamalısınız. Konut kredisi ile ev almak ciddi bir finansal karar. Bu yüzden alacağınız danışmanlık böyle durumlarda daha da anlamlı hale geliyor.

İlgili Rehber: Danışmanlık Hizmeti Kredi Sonuçlanmasını 4 Kat Artırıyor

Belgelenemeyen Gelir Durumu

Eğer aylık düzenli bir geliriniz var ancak SSK’da bunu belgeleyemiyorsanız bankalar durumu bir şartla sorun etmeyecektir. Bu şart iş yerinizden alacağınız bir maaş yazısıdır. Şirketinizden talep edeceğiniz maaş yazısı ile belgeleyemediğiniz gelirinizi kredi başvurunuz esnasında bankaya gösterebilirsiniz.

Ek Gelirlerin Krediye Dahil Edilmesi

Senelik ek gelirleriniz ya da her yıl düzenli olarak aldığınız primleriniz varsa bunları krediniz dahil ederek hayallerinizdeki eve ulaşabilirsiniz. Bunun için ödeme planınızda ilgili durumunuzu bankaya iletmeniz gerekmektedir. Planınıza ekleyeceğiniz dönemsel ek ödemeler ile hem kredinizi daha kısa sürede ödemiş hem de faiz yükünüzü hafifletmiş olursunuz. Önemli olan gelirinize uygun bir ödeme planını, kredinizi kullanmadan önce belirlemeniz. Aksi takdirde ara ödeme yapmak istediğinizde erken ödeme cezası ile karşı karşıya kalırsınız.

Peşinatınız Yok, Nasıl Kredi Kullanabilirsiniz?

Normal şartlar altında konut kredisi, ekspertiz tarafından eve biçilen değerin Yüzde 75’ine kadar  kullanılabiliyor. Örneğin evinizin değeri 100.000 TL olarak belirlendi. Bankanın size verebileceği maksimum kredi tutarı 75.000 TL’dir. Ancak bazı istisnai durumlarda banka bu yönetmelik dışına çıkabiliyor. Süreç şöyle ilerliyor:

-          Hiç peşinatınız yoksa ve kredi kullanmak istiyorsanız bankanın size sunacağı teklif değişiyor ve sizden ikinci bir evi ipotek ettirmeniz isteniyor. Unutmadan bu ev sizin de olabilir bir yakınınızın da.

-          Gösterilen eve ipotek konuyor ve size ev değerinin tamamına kredi kullanıdırılıyor.

-           Kredi bitiminde ipotek kaldırılıyor.

Bazı durumlarda kişiye özel uygulamalar da gerçekleştirilebilirken bu süreçleri bir uzman eşliğinde ilerletmeniz her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Konut kredisi başvurunuzu yaparken gelir ve tüm diğer konularla alakalı sorularınızı, Konutkredisi.com.tr’nin uzman ve bankalardan bağımsız mortgage danışmanlarına tamamen ücretsiz olarak sorabilirsiniz. Böylece gelirinize uygun taksitlerle, en iyi şartlarda konut kredisi kullanarak kazançlı çıkarsınız.