Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, Kahramanmaraş Teknokent’i Ziyaret Etti

Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) Genel Başkan Yardımcısı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin (KSÜ) yüzde 57 hisse ile en büyük ortağı bulunduğu Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş.’yi (Teknokent) ziyaret ederek yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgi aldı.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer İleri, Kahramanmaraş Teknokent’i Ziyaret Etti

Teknokent Konferans Salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, KSÜ Rektörü ve Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Niyazi Can, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, KSÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kadir Saltalı ve Prof. Dr. İbrahim Taner Okumuş, Ak Parti İl Başkanı Av. Fırat Görgel ve parti yöneticileri, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Tekerek, Teknokent ekibi ve firma temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri, Ak Parti bünyesinde 6 ay önce kurulan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığının amaç, hedef ve çalışmalarına ilişkin bilgiler verdi.

Yapılan sunumlardan Kahramanmaraş Teknokent’in güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiğini ve ciddi bir sıçrama içerisinde olduğunu gördüğünü ifade eden Ak Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri, KSÜ’nün şehrin sorunlarının tespiti için yürüttüğü çalışmaların ve belirlenen sorunlara çözüm önerileri sunulmasına ilişkin tez ve projelere verilen ilave desteklerin son derece kıymetli olduğunun altını çizdi.

Kahramanmaraş Teknokent’in taleplerini not aldıklarını belirten Ömer İleri, taleplerin karşılanması noktasında üzerlerine düşen her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü ve Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Niyazi Can ise üniversitemiz ve Teknokent’in güncel durumuna ilişkin Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri’yi ve katılımcıları bilgilendirdi.

29 yıllık bir geçmişe sahip olan KSÜ’nün sürekli gelişmekte olan genç ve dinamik bir üniversite olduğunu vurgulayan Rektör Can, KSÜ bünyesinde 12 fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul ve 7 meslek yüksekokulunun faaliyet gösterdiğini söyledi.

Rektör Can, KSÜ’de bin 500’ü akademik olmak üzere yaklaşık 3 bin 500 personelin, 7 farklı yerleşkede 35 bin öğrenciye eğitim-öğretim hizmeti verdiğini belirtti.

Yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesinde üniversitelere önemli görevler düştüğünü belirten Rektör Can, KSÜ ve Kahramanmaraş Teknokent’in bu manada şehrimiz ve bölgemizde yeni teknolojilerin geliştirilmesi için öncü rol oynadığını ifade etti.

Göreve geldikleri ilk günden itibaren bütün paydaş kurum ve kuruluşlarla yapılan yazışmalar ve ikili görüşmeler neticesinde şehrin öncelikli sorunlarını tespit ettiklerini belirten Rektör Can, bu sorunları KSÜ web sitesinde yayımladıklarını, ilgili konularda tez ve proje çalışması yapan akademisyen ve öğrencilere Senato kararıyla Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimince yüzde 50’ye kadar ilave destek verdiklerini hatırlattı.

Şehirle özdeşleşen edebiyat, kuyumculuk, tekstil, metal mutfak eşyası, dondurma gibi alanlar ve sektörlerde akademik birimler kurduklarını ve bu alanlardaki çalışmaları teşvik ederek desteklediklerini ifade eden Rektör Can, bu manada yürütülen çalışmalara destek olan devlet büyüklerine ve Kahramanmaraş siyaset, bürokrat ve sanayicilerine teşekkür etti.

Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Tekerek de Teknokent’in mevcut durumuna ilişkin bilgilendirme sunumu yaptı. Kahramanmaraş Teknokent’te 50 firmanın faaliyet gösterdiğini belirten Genel Müdür Prof. Dr. Mehmet Tekerek bu firmalarda 238 Ar-Ge personelinin istihdam edildiğini söyledi.

Teknokent’te tamamlanan ve yürütülen projeler, yenilikler, firma satış ve ihracat gelirleri hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Tekerek, ziyaret ve destekleri için katılımcılara teşekkürlerini sundu.

Ziyaretin anısına Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can tarafından Ak Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri’ye Kahramanmaraş geleneksel el oyması rahle takdim edildi.

Toplantının ardından Ak Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri ve protokol üyeleri Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren firmaları tek tek ziyaret ederek, yürütülen projeler ve yapılan çalışmalara ilişkin Teknokent yöneticileri ve firma yetkililerinden bilgi aldılar.

Ziyaret kapsamında KSÜ Elektromobil Takımı tarafından geliştirilen ve TÜBİTAK tarafından düzenlenen 17. Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışlarında ‘Tanıtım ve Yaygınlaştırma Ödülü’ kazanan "Kuasar" da Ak Parti Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanı Ömer İleri ve protokol üyelerine tanıtıldı.