Başkan Güngör: “Ulusal ve Uluslararası Etkinliklerimiz Artarak Sürecek”

Büyükşehir Belediyesi ve MARAŞFED iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Memleket Günleri – Kahramanmaraşlılar Buluşuyor’ etkinliğinin resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Başkan Güngör, “Kahraman şehrimizin kültürünü, değerlerini, yöresel lezzetlerini, tarihini ve geleneksel el sanatlarını yaşatarak gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Kahramanmaraş’ımızın bu değerlerini yaşatmak ve tanıtmak için de çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz. İnşallah bu tür organizasyonların sayısını daha da artırarak Kahraman şehrimizi ulusal ve uluslararası arenada daha tanınır hale getireceğiz” dedi.

Başkan Güngör: “Ulusal ve Uluslararası Etkinliklerimiz Artarak Sürecek”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Dernekler Federasyonu iş birliğiyle hayata geçirilen ‘Memleket Günleri – Kahramanmaraşlılar Buluşuyor’ etkinliğinin resmi açılış töreni gerçekleştirildi. İstanbul Yenikapı etkinlik alanında gerçekleştirilen açılış töreninde Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün yanı sıra TBMM Başkan Vekili Celal Adan, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Habibe Öçal ve Cihat Sezal, AK Parti Trabzon milletvekilleri, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fırat Görgel, MHP İstanbul İl Başkanı Birol Gür, MARAŞFED Başkanı Uğur Yinanç, Trabzon Dernekler Federasyonu Başkanı İsmail Şatıroğlu, Kahramanmaraş ilçe belediye başkanları, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş da yer aldı. Açılış töreninde ilk olarak Şair İbrahim Sadri, Kahramanmaraşlı şairlerin sevilen şiirlerini katılımcılar için seslendirdi. Törende, Kahramanmaraş’ı anlatan kısa film de katılımcılara izletildi.

Emeği Geçen Herkese Teşekkür Ediyorum

Törende açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş Dernekler Federasyonu Başkanı Uğur Yinanç, “Tarihi, kültürü, sanatı, edebiyatı, doğal güzellikleri ve gastronomisiyle Akdeniz’in incisi, edeler diyarı Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’ne hoş geldiniz. Kahramanmaraş Dernekler Federasyonu ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle ve paydaşlarımızın destekleriyle Kahramanmaraş Tanıtım Günleri etkinliğimizde bir araya geldik. Bu güzel etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm kurumlarımıza ve tanıtım günlerimize yoğun ilgi gösteren tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kadim Şehir Kahramanmaraş

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Büyükşehir Belediyemiz ve Kahramanmaraş Dernekler Federasyonu iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizde Kahraman şehrimizin değerlerini kadim İstanbul’da misafirlerimize tanıtıyoruz. Kahramanmaraş’ımız kurtuluş mücadelesinin öncü şehri, istiklal ve istikbalin şehridir. Kahramanmaraş, vatan ve millet söz konusu olduğunda kendi canından vazgeçen Sütçü İmam, Avukat Mehmet Ali Bey, Rıdvan Hoca, Senem Ayşe, Şeyh Ali Sezai Efendi, Arslanbey gibi nice kahramanın şehridir. Anadolu’nun Mezopotamya’ya açılan kapısıdır Kahramanmaraş” ifadelerini kullandı.

Tanıtım Organizasyonlarımızın Sayısı Artacak

Başkan Hayrettin Güngör, “Anadolu’nun pek çok yerinde olduğu gibi İstanbul’da da çok sayıda hemşehrimiz yaşıyor. Kahraman şehrimizin kültürünü, değerlerini, yöresel lezzetlerini, tarihini ve geleneksel el sanatlarını yaşatarak gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Kahramanmaraş’ımızın bu değerlerini yaşatmak ve tanıtmak için de çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Açılış törenini gerçekleştirdiğimiz tanıtım günlerimiz de bunlardan bir tanesi. İnşallah bu tür organizasyonların sayısını daha da artırarak Kahraman şehrimizi ulusal ve uluslararası arenada daha tanınır hale getireceğiz” diye konuştu.

Söyleyecek Sözümüz Var

Kahramanmaraş’ın şiir ve edebiyat alanında çok önemli bir potansiyele sahip olduğunun altını çizen Başkan Güngör, “Kahramanmaraş, birçok şeyin olduğu gibi şiir ve edebiyatın da başkenti. Kahramanmaraş’ta her üç kişiden dördü ya şairdir ya yazar. Şiir ve edebiyat alanında çok önemli bir potansiyele sahibiz. Bu değerlerimizi hem ulusal hem de uluslararası alanda daha da tanıtmak istiyoruz. Bu konuda da geçtiğimiz yıl UNESCO’ya çok ciddi başvurular yaptık. Bu noktada da güzel mesafe kat ettik. İnşallah önümüzdeki yıllarda da UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına Kahramanmaraş’ımızı şiir ve edebiyat alanında dâhil ettiğimizde bu değerimizi uluslararası arenada daha tanınır hale getirmiş olacağız. İki yıldır şehrimizde Uluslararası Şiir ve Edebiyat Günleri düzenliyoruz. Çünkü Kahramanmaraş’ın söyleyecek sözü var” dedi.

Uluslararası Dondurma Festivali Müjdesi

Kahramanmaraş’ta Uluslararası Dondurma Festivali gerçekleştirileceğinin de müjdesini veren Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Şehrimizin en önemli değerlerinden bir tanesi de dondurma. Bu değerimizi de daha fazla tanıtmak için Uluslararası Dondurma Festivali düzenleyeceğiz. Bu noktada da çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah bu sene Kahramanmaraş’ımıza yakışır bir şekilde Uluslararası Dondurma Festivali gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Tanıtım Günleri Etkinliğine Davet

Başkan Hayrettin Güngör konuşmasını, “İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz bu tanıtım günleri etkinliğimize sadece burada yaşayan Kahramanmaraşlı hemşehrilerimizi değil, güzel ülkemizin hangi şehrinden olursa olsun burada ikamet eden tüm vatandaşlarımızı Kahramanmaraş’ın mutfağını, kültürünü, geleneksel el sanatlarını tanıması için Yenikapı etkinlik alanına davet ediyoruz. Ancak hiçbir şey tabi mahalindeki gibi olmuyor. O yüzden tüm vatandaşlarımızın yılda en az bir kez Kahramanmaraş’ı ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum. Bu güzel organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” cümleleriyle noktaladı.

Şehrimizin Tanıtımını Son Derece Değerli Buluyorum

AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, “Kahramanmaraş’ımızın tanıtımı noktasında bu tür organizasyonları son derece değerli buluyorum. İstanbul gibi metropol bir şehirde Kahramanmaraş’ımızın değerlerinin, yöresel lezzetlerinin ve geleneksel el sanatlarının tanıtılması da son derece önemli. Bu organizasyona katkı sağlayan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Maraş’ın Mücadelesi Anadolu’ya Ümit Olmuştur

Açılış töreninde konuşan TBMM Başkan Vekili ve MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, “Kahramanmaraş, ismiyle müsemma olduğu gibi kahramanların şehridir. Maraş, milli mücadelenin öncü şehridir. Maraş’tan yükselen zafer türküleri, bütün Anadolu’ya ümit olmuştur. Maraş’ın her bir ferdi Milli Mücadele kahramanıdır. Kahramanmaraş, şehitlerin ve gazilerin diyarı olduğu kadar âlimlerin, bilgelerin, şairlerin de yurdudur” ifadelerini kullandı. Protokol konuşmalarının ardından kurdele kesilerek Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’nin resmi açılışı gerçekleştirildi. Açılış töreninin ardından protokol üyeleri etkinlik alanında kurulan stantları tek tek ziyaret etti.