Göksun Myo da Bilişim Suçları ve Türk Ceza Yargısı Paneli !

Göksun Cumhuriyet Başsavcısı Ali Pehlivanoğlu ve Göksun Cumhuriyet Savcısı Ömer İlhan, Göksun Myo Öğrencilerini “Türk Ceza Yargısı ve Bilişim Suçları” hakkında bilgilendirdi.

Göksun Myo da Bilişim Suçları ve Türk Ceza Yargısı Paneli !

Göksun Myo. Konferans Salonu’nda gerçekleşen “Türk Ceza Yargısı ve Bilişim Suçları”konulu panel, Göksun Myo Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gürbüz’ün Bilişim ve Suçlarla ilgili kısa konuşmasının ardından Panelistler Göksun Cumhuriyet Başsavcısı Ali Pehlivanoğlu ve Göksun Cumhuriyet Savcısı Ömer İlhan’ın yerlerini almasıyla başladı.

Göksun Cumhuriyet Başsavcısı Pehlivanoğlu: Göksun, Adli Vakaların Az Olduğu Bir Yer!..

Suçlunun cezalandırmasının aşamaları ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Göksun Cumhuriyet Başsavcısı Pehlivanoğlu sözlerinin devamında: Cinsel istismarlar, örgütsel faaliyetler, Anayasal düzene karşı işlenen suçlarda, suçluların öncelikle emniyet veya Jandarma tarafından ifadesinin alınır ve sonra savcılığa sevkedilir. Bu aşamadan sonra, deliller ışığında çalışmalar yapılıp, suçlu veya suçluların tutuklanmasına karar verilebilir. Cinayet, çocuk istismarları gibi konular Ağır Ceza Mahkemesi’nin görev alanıdır. Göksun’da işlenen ağır ceza suçlusu dolayısıyla Göksun’da Ağır Ceza Mahkemesi olmadığı için Elbistan’a sevkedilir. Diğer yandan tehdit, hakaret vb. suçlar ise Sulh Ceza Mahkemesi’in görev alanındadır. Ağır Ceza Mahkemelerinin kararıyla cezaevine gönderilen suçlunun kaldığı cezaevleri şartları da çok ağırdır. Eskiden alkollü araç kullanmanın cezası idari para cezası iken, yeni kanunla 2 yıla kadar hapis cezasıdır. Sürücü alkollü olduğu halde kaza yapmasa bile cezası 2 yıla kadar hapistir. Tehdit, hakaret vb. suçluların cezası ise; 6 ay-2 yıl arasında değişen hapistir. Göksun İlçesi, adli vakalar yönünden oranı az olan yerlerden biridir.” dedi.

Göksun Cumhuriyet Savcısı İlhan: Yargının İşleyişi Çok Özverili ve Hızlı!..

Bilişim Suçları ve Yargı’nın işleyişi hakkında bilgi veren Göksun Cumhuriyet SavcısıÖmer İlhan, teknolojinin artık hayatımızda yerinin yaygın bir şekilde kullanıldığını belirterek: “Evden, işyerinden hatta ceb telefonlarından bile girilen internetten alışverişler yapılabilmekte. Tabii bu teknolojinin sağladığı kolaylıkların yanında suçlar da ortaya çıkmakta. En yaygın Bilişim Suçları’ndan biri kredi kartı sahteciliği ve dolandırıcılığı. Dikkatli olmanızı, her gelen mail, sms vb. inanmamanızı tavsiye ediyorum. Kendini Polis, Savcı gibi tanıtarak para isteyenlerin sözlerine uymamanızı tavsiye ediyorum.”dedi.

 

Panel sonunda soru-cevap kısmında ilk sözü alan Bilgisayar Programcılığı Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Raşit Dinçaslan’ın: ”Yargı’nın suçluya cezada ve adaletin bir an önce hakkı olana verilmesi yönünden gecikmeler ülke gündeminde… Bu gecikmeyi, bu süreci nasıl değerlendiriyorsunuz, bu süreç hakkında bilgi verir misiniz?”sorusu üzerine Göksun Cumhuriyet Savcısı Ömer İlhan şunları kaydetti: ”Yargımensupları olarak büyük özveriyle, hızlı bir şekilde suçlu veya suçluların cezalandırılması için gayretle, büyük bir titizlikle çalışılmaktadır. Teknoloji de kullanılarak bir çok suçluya kısa sürede ulaşılmaktadır. Son günlerde çeşitli basın organlarında da adaletin gecikmesinin yargı mensuplarının çalışmalarına bağlanılmasından büyük bir rahatsızlık duyduğumu ifade etmek istiyorum. Adaletin geciktirilmesi için değil, adaletin bir an önce gerçekleşmesi için yargı mensupları büyük bir çabayla çalışmaktadır.” dedi.

“Türk Ceza Yargısı ve Bilişim Suçları” konulu paneli, akademisyenler, idari personellerin yanısıra çok sayıda yüksekokul öğrencisi büyük bir ilgiyle dinledi.

 

Haber: Raşit Dinçaslan