Kent Konseyi Başkanı Arıkan Gündemi Değerlendirdi

Kahramanmaraş Kent Konseyi Başkanı Zeynep Arıkan, Aksu Tv’de yaptığı konuşmada, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kent Konseyi Başkanı Arıkan Gündemi Değerlendirdi

Aksu Tv’ye konuşan Kent Konseyi Başkanı Arıkan 8 Ekim’de Genel Kurul’un yapılacağını, çoğunluğun sağlanamaması halinde 15 Ekim 2011 tarihinde yapılacağını belirterek Genel Kurul üyelerine genel kurula katılma çağrısında bulundu.

Kent Konseyi Başkanı Arıkan yaptığı açıklamada: “8 Ekim 2011 tarihinde yapacağımız Genel Kurul’umuzda yürütme kurulu ve yeni başkan seçimi olacak. Önümüzdeki üç yıl için görev yapacak olan yeni yürütme kurulunu ve yeni başkanını seçeceğiz. Biz Kent Konseyi olarak iki yıldan beri üzerimize düşeni fazlası ile yaptığımıza inanıyorum.

Genel Kurul’da faaliyet raporunda iki yıl içerisinde neler yaptığımızı rapor halinde sunacağız. Genel Kurul’da daha sonra seçime gidilecek ve yeni yürütme kurulu ve başkanı seçimle belirleyecek. 8 Ekim 2011 tarihinde Kahramanmaraş Belediyesi Hizmet Binasında yapılacak olan Genel Kurul’da çoğunluk sağlanamaması durumunda bir hafta sonra 15 Ekim 2011 tarihinde yapılacak. Bu bağlamda tüm genel kurul üyelerimize teşekkür ediyor ve genel kurula katılmaya davet ediyorum.

Başkanlığa tekrar aday olup olmamam konusunda Yürütme Kurulumuzun ısrarı var. Konuyu değerlendiriyoruz. Demokrasinin güzel olan tarafı bu zaten. 200’ün üzerinde Genel Kurul üyemiz var. Hepsi de konularında uzman değerli insanlar. Başkanlık için başka adaylar çıkacaktır. Demokrasilerin gereği de bu zaten. 201 tane Genel Kurul üyemiz var ve hepsinin de Yürütme Kurulu’nda görev alma ve başkan olma hakları var. Hepsi de aday olabilir. Hem şehrimiz için hem de Genel Kurulumuz için hayırlısı olsun diyorum” diye konuştu.

Ortak Akıl Çalıştayı’na ilişkin soruya Başkan Arıkan: “15-16-17 Eylül tarihleri arasında yapılan Ortak Akıl Çalıştay’ı bizim yıllardır hep özlemini duyduğumuz ve gerçekleştirmek istediğimiz bir çalıştaydı. Arzu ettiğimiz bir toplantıydı. Biz Kent Konseyi olarak bu çalıştay öncesi 50’e yakın sivil toplum örgütlerini bir araya getirerek, önceliklerimizi, projelerimizi ve beklentilerimizi sunduk ve bunları bir rapor halinde getirdik ve bütün bakanlarımıza teslim ettik. Zaten ortak akıl dediğimiz şey şehrin beklentileri, istekleri ve projeleri hep aynı şeyler. Ben çalıştayın çok verimli ve güzel geçtiğine inanıyorum. Emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum. 3 bakanın aynı anda şehrimizde olup ta şehrimizi yakında görmeleri, sorunları tek ağızdan dinlemeleri ve yerlerinde görmeleri bizim açımızdan çok iyi oldu. Bakanlarımızın hepsinin kendilerince Maraş’la ilgili anıları ve güzel günlerinin olması ve buraya gelerek tekrar aynı duyguları yaşamaları şehrimiz adına güzel bir gelişmedir. Böyle manevi bir bağ oluştu, şehrimizle bakanlar arasında.

Bu çalıştayın sonuçlarının da olumlu olacağına inanıyorum. Türkiye’de bir ilk olması bakımından da çok büyük önem arzediyor. Bakanlıkların kendi planladıkları hizmetleri vardır. Bizim şehrimiz için planladıkları işleri önceliğine göre sıralamış oluyoruz. Onlar da bu sunduklarımızı dikkate aldılar ve bence alacaklar. Netice de Kent Konseyi olarak aynı zamanda bu işin takipçisi olacağız. Biz raporlarımızı sunduk işimiz bitti demeden, ne zaman ve ne kadar hızlı bir zamanda faaliyete geçecek bunun takipçisi olacağız” diye cevap verdi.