Kurban Bayramımız Tertemiz Geçsin

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla hayvansal atıklar ile ilgili tavsiyede bulunan Büyükşehir Belediyesi Çevre Mühendisleri, “Sağlıklı, huzurlu bir bayram ve gelecek için çevremizi kirletmeyelim” dedi.

Kurban Bayramımız Tertemiz Geçsin

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, bayrama sayılı günler kala hazırlık çalışmalarını sürdürüyor. Kentte yoğunluğun meydana gelebileceği kamusal alanlarda bir yandan sterilizasyon uygulamaları gerçekleştirilirken, diğer yandan halk sağlığı ve şehir estetiğinin korunması bakımından temizlik çalışmaları yoğunluk kazandı. Kurban Bayramı sonrasında oluşabilecek hayvan atıkları için de hazırlıklar yapılıyor. Şehir merkezinden toplanarak her gün ortalama 650 ton atığı ayrıştırılan Kürtül Katı Atıl Entegre Tesisi, hayvansal atıkların tasnifi ve bertarafı için öngörülen bin 500 ton atık için kesintisiz çalışacak. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’ndan ise hayvansal atıkların çevre ve halk sağlığına herhangi bir olumsuzluk yaşanmaksızın depolanması çerçevesinde bir dizi tavsiye geldi. Çevre mühendisleri, steril şartlarda kesim yapılmasının ve doğru atık yönetiminin önem taşıdığını ifade etti.

Sıfır Kirlilikle Temiz Bayram

Çevre Mühendisi Abdussamet Hançerkıran yaptığı açıklamada, “Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığımız, Atık Yönetimi Şube Müdürlüğü ile Çevre Sağlığı ve İlaçlama Şube Müdürlüğü olarak Kurban Bayramı öncesi kent estetiği, atık yönetimi ve halk sağlığının korunması noktasında 7 gün 24 saat esasına göre çalışmalarımız devam ediyor. ‘Kurban Bayramı Tertemiz Geçsin’ sloganıyla hareket ediyoruz. Çevreye bilinçsizce atılan katı ve hayvansal atıklar kötü kokulara, görüntü kirliğine ve hayvanlardan insanlara bulaşan çeşitli zoonoz hastalıklarına sebebiyet vermektedir” ifadelerini kullandı. Diğer bir Çevre Mühendisi Mustafa Gün ise “Kurban Bayramı hazırlıkları kapsamında iş makineleri, yıkama, dezenfeksiyon, ilaçlama ve yol süpürme araçlarımız ve tüm saha personelimizle birlikte ‘Sıfır kirlilik, temiz bayram’ anlayışıyla Kurban Bayramı’na tam olarak hazırız. Kurbanlarımızı belediyelerimizin belirlediği noktalarda kesmeliyiz. Ayrıca kurban atıklarını poşet veya torba içerisinde çöp konteynerlerine atmamız önem arz etmektedir” diye konuştu.