Vali Şükrü Kocatepe’nin 19 Mayıs Mesajı

Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkışı bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde kurtuluş mücadelesinin ilk kıvılcımı olmuştur.

Vali Şükrü Kocatepe’nin 19 Mayıs Mesajı

Amasya Genelgesinde alınan, "Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır" kararı ile kurtuluş mücadelesinin nasıl kazanılacağı dünyaya ilan edilmiş, Cumhuriyetin ilanı ile de eşsiz mücadele taçlandırılmıştır. 

        Kurtuluş mücadelesinin başlangıcı olarak kabul ettiğimiz 19 Mayıs tarihinin geleceğimizin teminatı olan gençlere atfedilmesi ve milli bayram olarak kutlanması ayrı bir önem taşımaktadır. Gençlerin önemini her fırsatta dile getiren Atatürk, “Cumhuriyeti biz kurduk onu yaşatacak ve yüceltecek olan sizlersiniz” diyerek Cumhuriyeti gençlere emanet etmiştir. Bu emanetin bütün güzellikleriyle, milli ve manevi zenginlikleriyle gelecek kuşaklara teslim edilmesini sağlamak ve bu uğurda canla başla çalışmak ecdadımıza olan borcumuzdur. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını bu yıl, 13 Mayıs 2014 tarihinde Manisa'nın Soma ilçesinde meydana gelen maden ocağı faciası nedeniyle buruk karşılamaktayız.  Bu sebeple tüm ülkede olduğu gibi ilimizde de Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlama törenleri sadece çelenk koyma şeklinde icra edilecek.

        Bu duygu ve düşüncelerle; 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını en içten duygularımla   kutluyor, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını rahmet ve şükranla anıyor,  Soma ilçemizde yaşanan maden faciasında yaşamlarını yitiren maden işçisi şehitlerimize Allah’tan rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.


                                                                                 Şükrü KOCATEPE
                                                                            Kahramanmaraş Valisi