42 Kişiye Mezar Olan Sait Bey Sitesi’nin Sorumluları Hakim Karşısına Çıkıyor

Kahramanmaraş’ta depremlerde yıkılan ve 42 kişiye mezar olan Sait Bey Sitesi’nin sorumluları yarın hakim karşısına çıkıyor.

42 Kişiye Mezar Olan Sait Bey Sitesi’nin Sorumluları Hakim Karşısına Çıkıyor

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde, bin 453 bina deprem anında yıkıldı. Bu binalardan, Yahya Kemal Mahallesi’nde bulunan 2 bloklu Said Bey Sitesi’nde de 43 kişi yaşamını yitirmişti. 1 kişiden halen haber alınamayan Siteyle ilgili soruşturma kapsamında  sitenin müteahhidi Hasan Çam (52), şantiye şefi Halil İbrahim Us (33), statik proje ve uygulama denetim görevlisi Yavuz Kaygısız (54), yapı denetim şirketi yetkilisi Halil Yıldız (54) ve yapı denetim şirketi kontrol elemanı Melike Y. (32) gözaltına alınmıştı. Hasan Çam, yapının mimari ve statik projeleri deprem ve diğer yönetmeliklere uygun olarak yapıldığını söylerken diğer sorumlularda suçlamaları kabul etmemişti. Sorgularının ardından adliyeye sevk edilen Hasan Çam, Yavuz Kaygısız, Halil Yıldız ve Halil İbrahim Us tutuklanırken, Melike Y. adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı.

 

'BİLİNÇLİ TAKSİRLE ÖLÜME VE YARALANMAYA NEDEN OLMA' SUÇUNDAN YARGILANACAKLAR

 

Soruşturma sonunda müteahhit Hasan Çam, şantiye şefi şüpheli Halil İbrahim Us, statik proje ve uygulama denetim görevlisi Yavuz Kaygısız, yapı denetim şirketi sahibi Halil Yıldız ile yapı denetim şirketi kontrol elemanı Melike Y.'nin 'Bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma' suçundan 2 yıl 8 aydan 22.5 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı. 22 sayfalık iddianamede sorumlulukların yerine getirilmediği belirtilerek, "Said Bey Sitesi A Blok apartmanının projelendirilmesindeki eksiklikler, binanın yapı malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik hataları, şüphelilerin mesleğinin ve kanunun yüklediği sorumlulukları yerine getirmemiş olmaları sebebiyle Said Bey Sitesi A Blok apartmanı deprem sırasında yıkılmıştır" denildi. Savcılık soruşturması kapsamında iddianamenin kabul edilmesiyle dosya Kahramanmaraş 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Şüpheliler, 1 Aralık Cuma yarın saat 09.30’da 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmak üzere hakim karşısına çıkacak. Duruşma sonrası hayatını kaybeden 42 kişinin yakınları adliye önünde basın açıklaması yapacak.