Doğal Antibiyotik Olan Sarımsağın Faydaları

Sarımsak diyince insanların aklına ilk başta kokusu gelir. Günümüzde insanların kendine daha çok bakmasıyla ve kokularına özen göstermesiyle sarımsaklı yiyeceklerden dolayısıyla sarımsaktan biraz uzaklaştık. Oysa sarımsak ne kadar faydalı biliyor musunuz ?

Doğal Antibiyotik Olan Sarımsağın Faydaları

Tarih boyunca şifacılar sarımsağı ciddi anlamda kullanmışlardır. Bir çok ünlü şifacı bıraktıkları eserlerinde sarımsağı içeren karışımlarından bahsetmişlerdir. Bu kokusu güzel olmayan ama bu faydaları saymakla bitmeyen sarımsağı özel kılan nedir? Sarımsağın bir çok mikropa karşı vücüd direncini arttırdığı yapılan klinik deneyler ve gözlem sonucu ortaya çıkmış durumda. Salgın hastalıklardan tutunda kansere kadar birçok hastalığa yakalanma riskini azalttıyor. Mikroplara adete bir antibiyotik görevi yapmaktadır. Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz sarımsak birçok yemeğin de bir manada tadı tuzudur.

Kokusunu biraz daha az dikkate alıp artık sarımsağın faydalarından istifade etmenin tam zamanı . En azından haftada birkaç defa sarımsak tüketmekte fayda var. Hem o lezzetli yemekleri yiyip hemde sarımsağın bu koruyucu etkilerini kazanmak çok hoş bir duygu .

 resim sarimsak Sarımsağın Faydaları

Öncelikle nedir bu sarımsağı değerli kılan ? Sarımsağın içinde A, B ve C vitaminleri bulunmakta. Tabi ki sadece vitamin için faydalı diyip duymuyoruz. Asıl faydasını veren içerdiği yağ. İçerdiği yağın aynı zamanda penisilinin içeriğine eş değerde olduğunu biliyor muydunuz ?. Sadece ve sadece sarımsak tüketerek kendinizi birçok rahatsızlığa karşı koruyabilirsiniz.
Ciğerlerimizi , kalbi güçlendiren sarımsak sadece bunlarla yetinmiyor bağırsaklarımızdaki kurtlardan tutun da tansiyona kadar birçok derde deva.

Sarımsak bu saymadıklarımın dışında cilde de dermandır.
Artık kokusunu değilde faydasını düşünüp mutfağınızın temel besin öğeleri arasına sarımsağı da koymanın vakti .