Mannheım Emniyet Müdürü K.Maraş’ta

Almanya’nın Mannheim Emniyet Müdürü Gerhard Klother, Türk polisinin kendilerinden daha önde olduğunu belirtti.

Mannheım Emniyet Müdürü K.Maraş’ta

Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Mustafa Aydın'ın davetlisi olarak kente gelen Gerhard Klother ve Asayiş Şube Müdürü Hainz Grater, ziyaret ilgili düşüncelerini dile getirdiler. Görev yaptıkları Mannheim'de yaklaşık 60 bin Türkün yaşadığını belirten Klother, "Gerçekten Türklerle iyi bir diyaloğumuz var. Ancak tek eksikleri özellikle birinci jenerasyonun Alman dilini konuşamamasıdır. Bu konuda iletişim sorunu yaşıyoruz" dedi.

Almanya'daki Türklerin eğitim konusuna önem vermediklerini gördüklerini kaydeden Klother, "Almanya'da belirli bir mevkiye gelmeniz için eğitim çok önemli. Çok sıkıntı yaşadığımız konulardan biri de ailelerin çocuklarının eğitimine değer vermemeleri" diye konuştu.

İki gündür Kahramanmaraş'ta olduğunu ve buradaki polisi çok modern gördüklerini anlatan Klother, "Bizim polisimizden daha öndeler. Çünkü yasalar gereği Almanya'da bazı şeyleri yapamıyoruz. Biz de hiç olmayan bir şey Kahramanmaraş'ta var. Örneğin polis imdatı arayan bir kişinin nerede olduğunu bulabiliyorlar. Avrupa polisi ile Türk polisi arasında çok fark görmüyorum. Türkiye'deki polisin hakları Avrupa'daki meslektaşları ile aynı" şeklinde konuştu.

İlk kez Türkiye'ye geldiğini ve ziyaretlerinin de polis haftasına denk geldiğini hatırlatan Klother, Türk polisinin sosyal yönünü de görmekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi.

Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Mustafa Aydın da özellikle uluslararası ilişkilere büyük önem verdiklerinin altını çizerek, "Türk polisi dünya polisi ile işbirliği yapmak zorunda. Çünkü uluslararası polis teşkilatları arasındaki ilişki çok önemli. Bugün Japonya'da bir suç çıksa hem arkasından Türkiye'yi etkiliyor. Yalnızca kendi ülkemizdeki insanları değil bütün insanları düşünmek zorundayız" dedi.

Aydın, konuk emniyet müdürlerine ünlü Kahramanmaraş dondurması ikram etti. Külahta dondurma yiyen Klother, "Dondurmanın müthiş bir lezzeti var. Bu dondurmayı Almanya'da da görmek isteriz" dedi.