Rehber Öğretmenleriyle Toplantı Yapıldı

Milli Eğitim Müdürü Mesut ALKAN;Kahramanmaraş merkez ilçede görev yapan Rehber öğretmenlerle bir araya gelerek; eğitimde ve okullarda Rehberlik hizmetlerinin

Rehber Öğretmenleriyle Toplantı Yapıldı

 

  önemi  ve rehber öğretmenlerin  görev ve sorumlulukları  konusunda bir toplantı yaptı. Toplantıya  ilgili şube müdürleri H.Hasan Kozan ve Eyüp Karataş da katıldı.

                İki bölüm halinde gerçekleşen  toplantının ilk bölümünde Milli Eğitim Müdürü bir konuşma yaparak; rehberlik  hizmetlerinin önemi ve eğitime katkılarını, okullarda sorunsuz bir eğitim ve  toplumda iyi insan yetiştirmede rehberlik hizmetlerinin ve rehber öğretmenlerin  görevinin önemini  rehber  öğretmenlerden beklentilerini dile getirdi,ikinci bölümünde ise;Rehber  öğretmenlerin uygulamada karşılaştıkları sorunlar,çözüm önerileri ve eğitimde  kaliteyi ve başarıyı artırmak için neler yapabiliriz konusunda önerileri  dinlendi.

                Milli Eğitim Müdürü M.Alkan; Rehber  öğretmenlerin,  okulda ve toplumda  eğitimin en temel taşını oluşturduğunu  vurgulayarak; “sizlerden çok şey bekliyoruz, sizler okulun her şeyisiniz,gönül doktorusunuz.Öğrencinin annesiyle,babasıyla hatta arkadaşıyla  bile paylaşmadığını sizlere açabiliyor,sizinle paylaşabiliyor; bu çok önemli bir  durum, bu durumu  iyi  değerlendirmelisiniz.Arada sınav yok,yazılı yok,not endişesi yok; gönül açma  var. Sıkça tekrarladığım bir cümlemi burada sizlerle de paylaşmak istiyorum:  Eğer toplum iyi insanlarla dolarsa bunun şerefi biz eğitimcilerin olacaktır, Eğer kötü  insanlarla dolarsa bunun vebali de biz eğitimcilerin olacaktır. Bizler şerefe  talibiz.. Sabah gelip odasına kapanan, bir takım form ve evrak içerisinde  kaybolan bir rehber öğretmen istemiyorum. Okul yönetimiyle ,öğretmenlerle  sürekli irtibat ve diyalog halinde olan, öğrencilerin arasında, odası sürekli  öğrencilerle açık ve  danışılan  görüşülen  öğretmenler olmanızı istiyoruz.

                Rehber öğretmen; adeta yangına  koşmaya hazır halde teyakkuzda olan,yangın anında da yangını söndüren itfaiye  eri gibidir.Onun için mesai mefhumu yoktur; her an ve her zaman göreve  hazırdır.Ev Ziyaretlerinde grubun en başındadır.Çünkü o bu işin uzmanıdır.Hem  öğrenciye rehberlik yaparken, aynı zamanda veli ve aile eğitimine de önem  vermelisiniz. ”Bilinçli aile başarılı öğrenci” projesinde veli eğitimi ve veli  bilinçlendirilmesi çok önemli.Hem akademik başarıya katkı sağlayacak,hem de  disiplin olayları,uyum problemleri en aza inecektir. Zaman olacak, yatmadan  yatmaya eve geleceksiniz; ailenizden, zamanınızdan fedakarlık  edeceksiniz.Fedakarlık olmazsa olmaz…Bu konuda sizlere güveniyoruz. Elde  ettiğimiz ve edeceğimiz başarı hepimizindir; bizler yöneticiler ve öğretmenler  olarak ekip ruhu içerisinde çalışıyoruz ve ekip ruhu ile çalışmayı çok  önemsiyoruz.

                Zaman olacak öğrencilerimizin  arkadaşı,zaman olacak ağabeyi-ablası,zaman olacak annesi-babası olacaksınız.Başarılı meslek elemanı yetiştirmeden önce; “ iyi insan”  önceliğimiz olmalı. Günümüzde  öğrencilerimizi ve gençlerimizi bekleyen  bir çok tehlike var; onlardan korumanın yolu, onlara yakın olmanız ve sürekli rehber  olmanızdır. Sizler rol model kişilersiniz,bunu unutmayınız. Meslek  seçimleri konusunda, yöneltme  ve  yönlendirme konusunda doyurucu bilgiler veriniz,doğru yönlenme konusunda rehber  olunuz.

                Yaz döneminde ilimize en çok atanan  ikinci branş Rehber öğretmenliktir, sayımız azımsanmayacak kadar oldu; bazı okullarımızda ikiden çok rehber öğretmeni var da bir başka okulumuzda yoksa;  öncelikle gönüllülük esasına göre görevlendirme yapacaklarını, bunun olmaması durumunda re’sen görev vereceklerini dile getiren Alkan, ikinci kanaat dönemiyle  birlikte  “Mobil Rehberlik”  uygulaması yapacaklarını söyledi. Biraz  daha Emek,Gayret,Fedakarlık…

                Okullarda ve uygulamada  karşılaştıkları sorunlarını dile getiren öğretmenlerin sorunlarının çözümü  için  her türlü gayret ve çaba  içinde olduklarını, sorunu ortadan kalkmış veya en aza inmiş öğretmenin daha  verimli çalışma içerisinde  olacağı bilincinde olduğu belirten Alkan, tecrübeli öğretmenlerden iyi uygulama  örneklerini dile getirerek aday öğretmenlerin çalışmalarına ışık tutacağını söyledi.

                Böyle bir toplantının  yapılmasının  kendilerini mutlu ve  onore ettiğini dile getiren rehber  öğretmenler, bu toplantıların periyodik olarak ayda bir yapılmasının  yararlı olacağını dile getirdiler ve bu görüş aynen benimsendi ve  kararlaştırıldı.