KSÜ’de Depremzedelere Psikososyal Destek Etkinliği Düzenlendi

KSÜ’de Depremzedelere Psikososyal Destek Etkinliği Düzenlendi
 

Deprem bölgesi Kahramanmaraş’ta ağır hasar almış yüreklere dokunabilmek için Zonguldak SST Eğitim-Danışmanlık ve Kahramanmaraş Özgür-Der tarafından psikososyal destek programı düzenlendi.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Yunus Emre Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen psikososyal destek çalışması, Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden alınan onay ile ekip başkanlığını yürüten Sevda Tığ ile KSÜ Öğretim Üyesi ve Kahramanmaraş Özgür-Der Başkanı Doç. Dr. Celal Kurşun tarafından yürütüldü.

Etkinlik Koordinatörü Sevda Tığ, düzenlenen psikososyal destek programı ilgili şu bilgileri verdi: “Biz altı gönüllü, psikolojik destek ihtiyacını elimizden geldiğince karşılamak amacıyla, aracımıza çocuklar için oyuncaklar ve etkinlik materyallerini alarak harekete geçtik.

Vardığımız noktada Kahramanmaraş Özgür-Der Başkanı, KSÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celal Kurşun’un öncülüğü ve organizatörlüğünde neler yapılabileceğimizi değerlendirdik. KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Doğan hocamızın da onayını ve desteğini alarak KSÜ Yunus Emre Kongre ve Kültür Merkezine ulaşıldı ve burada kalan depremzedeler için gönüllüler ile hızlıca bir plan hazırlandı. Bu plan sürecinde bize tahsis edilen odayı psikososyal destek ve oyun odası olarak hızlıca oluşturduk.

Psikolojik desteğe ihtiyacı olan çocuk ve yetişkinler ile ekip psikologlarımız tarafından hiç vakit kaybetmeden görüşmeler yapıldı. Aynı zamanda çocukların oyunlarla sosyalleşmeleri sağlandı.           

Yunus Emre Kongre ve Kültür Merkezinde, gönüllüler ile birlikte öğlen ve akşam vakitlerinde çocuklarla sahne etkinlikleri ve oyunlar düzenlendi. Ayrıca ekibimizde bulunan spor hocamız öncülüğünde açık havada spor etkinlikleri yapıldı.

Üç gün boyunca devam eden bu çalışmanın biz ayrıldıktan sonra da psikososyal destek alanının aktif kalabilmesi için üniversite hocalarımızdan talepte bulunduk. Onların da gayreti ile gönüllü başka bir psikoloğa bu alanı devrettik. Bu çalışmanın sonunda, birlikteliğin yaraları daha çabuk sardığını gördük. Bu süreçte desteğimizi güçlendiren başta Rektör yardımcımız Prof. Dr. Orhan Doğan hocamız olmak üzere Doç. Dr. Celal Kurşun hocamıza ve bize çok destek sağlayan tüm gönüllülere sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.”