Başkan Güngör Yeni Yatırımların Müjdesini Verdi

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Bu yılsonu yatırım hedefimizi 600 Milyon TL’den 700 Milyon TL’ye çıkardık. Ilıcamıza Termal Hamam ve Otel inşa edeceğiz. Esnafımız tam muvaffakat verirse Ilıcamızda cephe yenileme yapmayı düşünüyoruz. Ali Kayası Cam Teras ve kafeterya çalışmaları başlayacak. Fırnız ile ilgili de Tarım ve Orman Bakanlığımıza tahsis yazılarımızı yazdık. Şehrimize olimpik yüzme havuzu kazandırıyoruz, projelerimiz hazır. Tevfik Kadıoğlu Bulvarı’nda da bir alt geçit yapacağız. Eylül’de ihalesine çıkıyoruz. Şehrimize hayırlı olsun” dedi.

Başkan Güngör Yeni Yatırımların Müjdesini Verdi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Aksu TV’de yayımlanan ‘Haber Ötesi’ canlı yayınına konuk oldu. Murat Eğridağ’ın moderatörlüğünde gerçekleşen programda, 2021 Yatırım Programı’ndan, ulaşım projelerine, turizm bölgelerindeki çalışmalardan yeni yatırımlara kadar birçok konu başlığı masaya yatırıldı. Şehirde alt ve üstyapı çalışmaları için yeni kaynakların önemli bir finansman oluşturacağını vurgulayan Başkan Güngör, “Hamdolsun göreve geldiğimizden bu yana bütçe, zaman ve insan kaynakları yönetiminde önemli bir mesafe kaydettik. İki yılda toplamda ayırdığımız bütçenin iki katından fazlasını bu yıl içinde yatırım olarak hemşehrilerimize sunabilecek bir mali disiplin oluşturduk. Sene başında öngördüğümüz 600 Milyon TL’lik yatırım, 700 Milyon TL olarak gerçekleşecek. Kahramanmaraş’ımıza hizmet üretmenin, verdiğimiz sözleri yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Toplam 1,5 Milyarlık İlave Kaynak

Programda dev projelere önemli ilave kaynaklar sağlandığını ifade eden Başkan Güngör: “Yakın zamanda Cumhurbaşkanlığımızın ve kurumlarımızın destekleriyle Avrupa Birliği’nden 1 Milyar TL kaynak sağladık. Kuveyt Fonu’ndan sağladığımız kaynak ise tamamı hibe olmak üzere 85 Milyon TL olarak gerçekleşti. Göreve geldiğimiz günden bu yana sağladığımız kaynaklar yaklaşık 1,5 Milyar TL. Kaynaklarımızla finanse edeceğimiz projelerimiz hazır. Bunların tamamı onaylandı. AB’den aldığımız kaynakla şehrimizin asırlık altyapı ihtiyacını çözeceğiz. Şehrimizde artık ihtiyacı karşılamaz hale gelen kanalizasyon ve içmesuyu altyapısı tamamen yenilenecek. Değişen iklim ve coğrafi şartlar için de tam donanımlı Atıksu ve Katı Atık Bertaraf Tesisleri inşa edeceğiz. Hemşehrilerime hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Şehir Merkezine Olimpik Havuz

Konuşmasının devamında yeni yatırımlara dikkat çeken Güngör, “Sadece tamamı hibe olan Kuveyt Fonu ile şehrimizin merkezine bir olimpik yüzme havuzu kazandırıyoruz, bunun da müjdesini verelim. Bu tesisin varlığı hem spor turizmi, hem de gençlerimizin spora teşvik edilmesi bakımından son derece fayda sağlayacak. Ilıca’mızda bir hamam ve otel projemiz var. Konaklama konsepti ve modern donatılarla oluşturulmuş hamam Ilıca’mızı markalaştıracak. Temel İnsani İhtiyaçlar Merkezi, Mesleki Eğitim ve İstihdam Merkezi ve Ilıca’daki yatırımlarımızı da Kuveyt Fonu ile finanse edeceğiz. Ilıca bölgesindeki esnafımız tam muvaffakat verirsecephe yenileme çalışması da düşünüyoruz” diye konuştu.

Tevfik Kadıoğlu Alt Geçidi Hayırlı Olsun

Başkan Güngör konuşmasında bir de müjde vererek, “Geçtiğimiz aylarda Önsen Köprüsü ve Bağlantı Yolları projemiz için start vermiştik. Hamdolsun süreç takvimin ilerisinde devam ediyor. Müteahhit firmamızdan söz almıştım, bir aksaklık olmazsa buradan yılsonu itibariyle araç geçmeye başlayacak. Bu proje ‘yeni şehir’ olarak tarif ettiğimiz Önsen bölgesinde ulaşım mesafesini yarı yarıya kısaltacak. Bir müjdemiz daha var, şehir içi trafiğe uzun vadeli çözüm sağlayacak bir projeyi hayata geçiriyoruz. Tevfik Kadıoğlu Bulvarı’mızın üzerinde alt geçit inşa edeceğiz. Projeyi raylı sistem ulaşıma entegre olabilecek şekilde revize ettik ve çalışmamız tamamlandı. İnşallah Eylül ayından bu projemizin de ihalesine çıkacağız. Merkezdeki trafik düğümü inşallah bu çalışmayla birlikte çözülecek” diye ekledi.

Turizm Alanları Yenileniyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör cümlelerini, “Kahramanmaraş eşsiz bir doğaya ve coğrafyaya sahip. Biz şehrimizde turistik anlamda ne varsa hepsini değerlendireceğiz. Ali Kayası’nda başlattığımız projemizde yol çalışmaları devam ediyor. Oraya bir Cam Seyir Terası ve kafeterya inşa edeceğiz. Yeşilgöz’de, Ilıca’da, Ekinözü ve Döngel’de, Yedikuyular’da, Başkonuş ve Yavşan Yaylamızda müthiş bir turizm potansiyeli var. İstiyoruz ki hem bu potansiyel değerlendirilsin hem de tabiat muhafaza edilsin. Tabii buralarda önceliğimiz arterlerin sağlıklaştırılmasıydı. Bunu gerçekleştirdik, şu an seyahat edecek birisi kesintisiz şekilde buralara ulaşım sağlayabilecek. Ulaşımın dışında hamdolsun mekanlarımızın da çehresini değiştirdik. Yeşilgöz’de tamamladığımız çalışmalar büyük beğeni topladı. Bu çalışmalarımızın uzun vadede ciddi bir getirisi olacak” şeklinde tamamladı.