MHP K.Maraş Milletvekili Aycan, Çiftçinin Sorununu Meclis Gündeminde Taşıdı

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Kahramanmaraşlı çiftçilerin sulama sorununu meclis gündemine taşıdı.

MHP K.Maraş Milletvekili Aycan, Çiftçinin Sorununu Meclis Gündeminde Taşıdı

Kahramanmaraş sorunlarını her fırsatta meclis gündemine taşıyan MHP Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, bu kez de tarımsal sulamada çiftçilerin yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Türkiye’nin su cenneti olarak tabir edilen Kahramanmaraş’ta yaşanan sulama sorunun kent halkı için tehdit olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aycan, sorunun biran önce çözüme kavuşturulması için Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye dilekçe yazdı.

 İşte  o dilekçe

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA Aşağıdaki soruların aracılığınızla Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplanmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. Maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim. Kahramanmaraş aynı zamanda tarım şehridir. Kahramanmaraş’ta çiftçiler sulama imkanlarından yeteri kadar yararlanamamaktadır. Artan kuraklık tarımsal sulamayı daha da zorunlu hale getirmiştir. Bu kapsamda; Su kaynaklarının daha doğru kullanılması için üstü açık su kanalları yerine kapalı sulama sistemine geçiş uygun görülmektedir. Bu konuda çalışma yapıyor musunuz? Destek sağlıyor musunuz? Yapılan yatırım ne kadardır? Sulama birliklerinin Devlet Su İşleri’ne devri sonrası sulama ücretlerinin arttığı iddia edilmektedir. Devir öncesi sulama su fiyatıyla devir sonrası su fiyatları nedir? Çiftçilerin sulama amacıyla kullandığı elektrik ücretlerinin her ay tahsil edilmesi yerine, hasat sonrasına bırakılması mümkün müdür? Çiftçilerin elektrik ve sulama borçlarının tarımsal desteklemeden mahsup edilmesi uygulamasından vazgeçilebilir mi? Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçinin borçlarına karşı traktör ve tarım cihazlarını haciz ettiği belirtilmektedir? Bu haciz işlemi çiftçinin faaliyetlerini engellemektedir. Bu durum önlenebilir mi?